במקום חשבון – חשיבה יצירתית: שיטת הלימודים החדשנית שהגיעה לכיתות ה’-ו’

תלמידי בית ספר יסודי בראשל”צ יעברו סדרת שיעורים מפי מרצים במכללה למינהל – שאמורים להקנות להם “כלים מעשיים לחייהם הבוגרים”, דרך קשירת חבלים ושרבוטים על דף. בסיום התוכנית יתבקשו להגיש עבודה, כמו באקדמיה. “מערכת החינוך מדכאת את הפוטנציאל ליצירתיות של הילדים”

חשיבה מהירה, העברת פרזנטציה, אסוציאציות בעיצוב וניתוח תפיסת החברות הם לא הנושאים הראשונים שעולים כשחושבים על חומר הלימוד בכיתות ה’-ו’. ברוב בתי הספר, המקצועות והשיטה לא השתנו הרבה מאז שההורים של התלמידים (וההורים של ההורים שלהם) ישבו במקומם בכיתה. לאחרונה ילדי בית הספר “מיתרים” בראשון לציון גילו שהשיעורים יכולים להיראות גם אחרת.

בימים שבהם משרד החינוך מגבש את פרטי הרפורמה שתשנה את תכנית הבגרויות ותחליף את חלקן בעבודות סמינריוניות, בית הספר היסודי ובית הספר לעיצוב וחדשנות במכללה למינהל לקחו את הרעיון כמה כיתות קדימה. בשבועות הקרובים, מרצים בכירים מהמכללה יעבירו לתלמידים סדרת שיעורים שמטרתם להקנות להם כלים מעשיים לחיים הבוגרים. רשימת הנושאים אינה שגרתית: בין היתר ילמדו הילדים על “אסטרטגיית האוקיינוס הכחול” ועל “ארגז הכלים הצהוב”, בו נמצאים “מפתח שבדי מסובב הקונטקסט”, “מדחום האותנטיות” ו”צבת הוויתור”.

התלמידים עוברים את השיעורים במכללה עצמה. כשנכנסו לכיתה בתחילת השבוע, קיבלו את פניהם כרזות עם משפטי מוטיבציה. “No Excuses” ו”Play Hard”, כבר מגיל עשר. במקום מורה הם פגשו את דיקן בית הספר לעיצוב וחדשנות במכללה, ד”ר גווין סאס, ובמקום תנ”ך או מתמטיקה הם למדו על חשיבה יצירתית דרך קשירת חבלים ושרבוטים על דף. בסיום התוכנית הם יתבקשו להגיש עבודה שמזכירה הגשה אקדמית.